HISTORIA

Historia domu Sióstr Rodziny Maryi w Markach od początku jego istnienia wiąże się z dziećmi. W latach dwudziestych XX wieku Siostry wraz ze 170 dziećmi zostały pozbawione domu w Karolinie. 7 lipca 1928 roku przybyły z podopiecznymi do Czerwonego Dworu w Pustelniku, zakładając tu Dom Dziecka i przedszkole, do którego uczęszczały również dzieci z okolic Pustelnika.

W czasie II Wojny Światowej Siostry objęły opieką wiele rodzin z okolicznych miejscowości, organizując żywność i ubrania. Podczas Powstania Warszawskiego znalazło tu schronienie około 100 dzieci z placówki przy ulicy Żelaznej, również prowadzonej przez Zgromadzenie.

Po wojnie Siostry otworzyły siedmioklasową szkołę, w której kształcili się wychowankowie Domu Dziecka. W latach sześćdziesiątych władze komunistyczne odebrały Siostrom możliwość pracy w Domu Dziecka. Utworzono więc Zakład Specjalnej Troski, który w późniejszym czasie przekształcił się w Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego dla dzieci z upośledzeniem umysłowym.

Dziś Siostry wznowiły pierwotną działalność. W Niepublicznym Przedszkolu, które prowadzą od 2012 roku, obejmują swoją opieką i troską małych mieszkańców Marek i okolic. Od 1 września 2016r, na prośbę rodziców przedszkoaków, otworzyły Szkołę Podstawową.